Blå bog

Pia Olsen Dyhr

Cand. scient. pol., 42 år.

Valgt som formand for SF i februar 2014.

Medlem af Folketinget siden november 2007.

Udnævnt til handels- og investeringsminister i den første S-R-SF-regering i 2011.  I forbindelse med en regeringsrokade i august 2013 overtog hun stillingen som transportminister.

Forlod regeringen sammen med de øvrige SF-ministre i januar 2014.

Har blandt andet arbejdet I CARE Danmark og Danmarks Naturfredningsforening.

Ved det seneste folketingsvalg i september 2011 fik SF 9,2 procent af stemmerne og dermed 16 mandater i Folketinget. Et gennemsnit af meningsmålinger i juni 2014 giver ifølge Altinget.dk SF 7,0 procent af stemmerne og 12 mandater.