Blå bog: Morten Østergaard

Kandidat i Statskundskab fra Aarhus Universitet, 39 år.

Politisk leder for Radikale Venstre siden september 2014

Medlem af Folketinget siden 2005

Har haft tre ministerposter:

• Økonomi- og indenrigsminister fra 2. september 2014 til 28. juni 2015.

• Skatteminister fra 3. februar 2014 til 2. september 2014.

• Minister for forskning, innovation og videregående uddannelser fra 3. oktober 2011 til 3. februar 2014.

Begyndte sin politiske karriere kort tid efter gymnasiet, hvor han var engageret i kommunalpolitik

Ved Folketingsvalget i 2015 fik Radikale Venstre 4,6 procent af stemmerne. Det betød, at de måtte sige farvel til ni mandater og nu har otte i Folketinget.